Haber

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özvar’dan Ürdün’e Ziyaret

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ürdün Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Azmi Mahafzah’ın davetlisi olarak Ürdün’ü ziyaret etti.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre Özvar, Ürdün’de Bakan Mahafzah ile bir araya gelerek iki ülke arasında yükseköğretim alanında iş birliğinin geliştirilmesi olanaklarının detaylı olarak ele alındığı bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda, Türkiye ile Ürdün arasında yükseköğretim alanında mutabakat zaptının en kısa sürede tamamlanması konusunda görüş birliğine varıldı.

YÖK ve Ürdün Yüksek Öğrenim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı heyetleri arasında yapılan görüşmelerde, iki ülkenin yükseköğretim sistemleri hakkında bilgi paylaşıldı ve potansiyel iş birliği alanları belirlendi. Heyetler ayrıca somut projelerin geliştirilmesi konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Türkiye-Ürdün Yükseköğretim Forumu

Özvar’ın ziyareti kapsamında Ürdün’ün başkenti Amman’da da Türkiye-Ürdün Üniversiteler Forumu düzenlendi.

Heyetteki Türk üniversitelerinin rektörleri ve Ürdün üniversitelerinin temsilcileri forumda üniversitelerini tanıttı. İki ülke arasında öğrenci ve akademisyen değişiminin ele alındığı forumda, iş birliğinin somut projeler temelinde ilerlemesi konusunda görüşler paylaşıldı.

YÖK Başkanı Özvar, Ürdün’de devlet burslu yüksek lisans ve doktora eğitimi gören Türk öğrencilerle de bir araya gelerek sohbet etti.

Türk Şehitlikleri Ziyareti

Özvar, Ürdün ziyareti kapsamında ayrıca, 4’üncü Ordu 48’inci Tümen ile 143’üncü, 145’inci ve 191’inci Piyade Alaylarına mensup yaklaşık 300 Türk askerinin şehit olduğu Salt kentindeki Türk Şehitliği’ni de ziyaret etti. 24-26 Mart 1918’de İngilizler.

Özvar’a Ürdün ziyaretinde Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran eşlik etti. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu