Haber

Kuzey Japonya açıklarında sürüklenen buzda mahsur kalan 12 katil balina kaçmayı başardı

Japonya Kuzeydeki Hokkaido adası açıklarındaki buzullarda mahsur kalan 12 katil balina başarıyla kurtarıldı. Balıkçılar tarafından tespit edilen ve drone ile yakalanan balinalar, çevre ve hayvan hakları gruplarının tepkisini çekti. Gruplar hükümete balinaları kurtarma çağrısında bulundu. Yetkililer balinaların bölgeyi güvenli bir şekilde terk ettiğini duyurdu. Katil balinaların su altında uzun süre kalamadığı ve sık sık yüzeye çıkması gerektiği belirtildi.

Yaklaşık on iki katil balinadan oluşan bir kümenin, Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido adası açıklarındaki sularda buzullar tarafından mahsur kaldıktan sonra kaçmayı başardığı belirtildi. Bu hafta başında bir balıkçının tespit ettiği karaya oturmuş balinalar, kıyıdan bir kilometre açıkta tespit edildi.

Drone görüntüleri, hayvanların birbirine sokulduğunu ve başları suyun üzerinde nefes alıp verdiğini gösteriyor. Görüntüler öfkeye yol açarak yetkilileri balinaları izlemek için sahil kasabasına gitmeye sevk etti.

Görüntüler Japon televizyonunda yayınlanınca çevre grupları ve hayvan hakları grupları hükümete balinaları kurtarma çağrısında bulundu.

Bir grup, hükümetin mahsur kalan hayvanları kurtarmak için bir buz kırıcı göndermesini talep etti. Ancak yetkililer balinaların bölgeyi terk ettiğini duyurdu. Sahil kasabası Rausu’dan bir yetkili, balinaların güvenli bir şekilde kurtarılabileceğini söyledi.

Balinaların mahsur kaldığı sahnelerde balinaların ağızlarından kan geldiği görüldü. Japon basınında çıkan haberlere göre katil balinalar, diğer büyük balinalardan farklı olarak su altında çok uzun süre kalamazlar ve birkaç dakikada bir yüzeye çıkmak zorunda kalırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu