Teknoloji

“Yürüyen ceset sendromu” nedir; Neden olur, belirtileri nelerdir?

Cotard Sanrıları olarak da bilinen Yürüyen Ceset Sendromu etkilenen kişilerin kendilerini ölüyor veya ölüyormuş gibi hissettikleri minör nöropsikiyatrik bir durum olarak tanımlanır. Böyle bir ruh halini yaşarken hissetmek kesinlikle ideal değil.

Yürüyen Ceset Sendromu nedir?

Yürüyen Ceset Sendromu olarak bilinen bu tuhaf bozukluk, kişiyi öldüğüne ya da yaşayan bir kişinin organ ya da kan gibi belirli özelliklerden yoksun olduğuna inandıran sanrıları içerir. Bir kişinin zihinsel durumu üzerinde derin bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, beyin taramalarının çok sıra dışı olduğu bulunmuştur.

Yürüyen Ceset Sendromu ilk olarak 1882’de tanımlandı. Doktor Jules Cotardtarafından tanımlanmış ve takma adı ile Cotard Sanrıları buradan geliyor. Cotard, bu durumu, bir kişiyi organlarının veya vücut modüllerinin eksik olduğuna, artık kanlarının veya ruhlarının olmadığına veya tamamen öldüklerine inandıran birkaç sanrıdan rastgele biri olarak nitelendirdi.

Bunun, özellikle modern çağda son derece nadir görülen bir durum olduğu düşünülür, ancak en çok önceden var olan ve şiddetli depresyonu olan hastalarda görülür. Raporların çoğu, bireylerin kendilerini “ölü” ilan ettiği tek vaka çalışmaları olarak karşımıza çıkıyor.

Bu durumun bilinen örnekleri arasında 1880’de “Matmazel X” adlı 43 yaşında bir kadın1996’da öldüğüne ve Güney Afrika’nın cehennem olduğuna inanan İskoç bir adam ve 2013’te New Scientist şöyle yazdı: görüşülen ilk ölü adamOlarak adlandırılan ” helen grahamvar.

Yürüyen Ceset Sendromunun Nedenleri

Yürüyen Ceset Sendromunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, kişiler yakın arkadaş veya akrabalarını tespit edemiyor. Capgras Sendromu ile bazı nörolojik özellikleri paylaştığı düşünülmektedir.Her iki durum da derealizasyon duygularını tetikleyebilen görsel uyaranlara yanıt olarak duygusal geri bildirim kaybı etrafında toplanıyor.

Hastalık veya yaralanma, beynin bu duygusal geri bildirimle ilgili bölgelerine zarar vererek, ölüm durumuna kadar kötüleşebilen ayrışma duygularına yol açabilir. Ancak, bu kadar çok farklı semptomu, olası tetikleyicileri ve tedavi sonuçlarını bildiren az sayıda tarihsel olay çalışması nedeniyle, bu nadir ve sıra dışı durum hakkında kesin sonuçlar çıkarmak şu anda mümkün değildir.

haber-basiskele.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu