Teknoloji

Windows’un artık yeni bir patronu var

Geçtiğimiz hafta Microsoft AI’ın kurulmasının ardından ABD’li yazılım devi, yeni bir Surface ve Windows başkanı atadığını duyurdu. Göreve gelen yeni isim ise Pavan Davuluri oldu.

Panos Panay‘ın geçen yıl sürpriz bir şekilde Amazon’a gitmesinin ardından Microsoft, Windows ve Surface gruplarını iki farklı lider altında topladı. Davuluri, Surface silikon ve cihaz çalışmalarını üstlenirken, Mikhail Parakhin de Windows ve web deneyimlerine odaklanan yeni bir ekibe liderlik etti. Şimdi ise hem Windows hem de Surface Davuluri’nin sorumluluğuna geçti.

Pavan Davuluri artık Microsoft’un Windows ve Surface ekibinin lideri ve doğrudan Rajesh Jha‘ya bağlı. Davuluri 23 yıldan uzun bir süredir Microsoft’ta çalışıyor ve şirketin Qualcomm ve AMD ile birlikte özel Surface işlemcileri yaratma çalışmalarına büyük katkı sağladı.

Mikhail Parakhin geçiş sürecinde Kevin Scott‘a rapor verecek olsa da Microsoft’taki geleceği belirsiz görünüyor. Parakhin, daha geniş Windows mühendisliği sorumluluklarını ve Microsoft Edge’deki değişiklikleri üstlenmeden önce Bing Chat üzerinde yakından çalışıyordu.

Windows’taki bu değişim, Google DeepMind’ın kurucu ortağı ve eski Inflection AI CEO’su Mustafa Suleyman’ın yeni bir yapay zeka ekibinin CEO’su olarak Microsoft’a katılmasından birkaç gün sonra gerçekleşti. Microsoft, şu anda Microsoft AI’ın kurucu ortağı Karén Simonyan da dahil olmak üzere bir grup Inflection AI çalışanını işe aldı.

Suleyman artık şirketin Copilot, Bing ve Edge gibi tüketiciye yönelik yapay zeka ürünlerini yönetecek yeni bir ekip olan Microsoft AI’ın CEO’su ve doğrudan Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya rapor veriyor.

Jha, Windows ekibinin “yapay zeka, silikon ve deneyimler konusunda Microsoft AI ekibiyle yakın bir şekilde çalışacağını” söylüyor, ancak bu yeni liderlerin yönlendirmesi gereken bazı ilginç potansiyel kesişme noktaları olacak. Zira Microsoft AI artık Windows deneyiminin önemli bir parçası olan tarayıcı Edge’e bağlı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu