Haber

Türk Lirasının Gürcü Larisi Karşısında Değer Kaybetmesiyle Sarp Sınır Kapısı ve Kemalpaşa’da Gürcü Yoğunluğu Yaşıyor

UĞUR İSTANBULU

Türk lirasının Gürcü lari karşısında değer kaybetmesiyle birlikte Türkiye’ye alışveriş için gelen Gürcülerin Sarp Sınır Kapısı ve Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde yol açtığı yoğunluk devam ediyor. Kemalpaşalı taksici Serdar Karahan, “5 milyon nüfuslu Gürcistan’ın larisi bizim paramızı geçti. Yani 190 lari 100 liraya aldığım günleri hatırlıyorum. Şimdi 100 lari 13 lari alabiliyoruz. Kendi halkıma güç yetirsin kendi milletimi ben taşıyayım, bunu istiyorum. Sonuçta benim param, para olsun” dedi.

Türk lirasının Gürcistan para birimi karşısında değer kaybetmesiyle birlikte Gürcüler alışveriş için Türkiye’yi tercih etmeye devam ediyor. Gürcistan sınırındaki Kemalpaşa’da Gürcü yoğunluğu var.

“BİZİ GÜRCİSTLERE KORUDULAR”

Kemalpaşalı bir taksici, “Artvin Kemalpaşa’da oturuyorum. 2015’ten beri taksicilik yapıyorum. 36 yıldır durağımız var yeri belli değil. Bizi ticaretle Gürcülere mahkûm ettiler. Özellikle mazot zammından sonra kendi halkını. Bakın Gürcü halkını muhtaç bıraktılar” diye konuştu.

“TL’DEN ALIYORUZ DÖVİZLE SATIYORUZ ANCAK İŞLERİMİZ İYİ”

Kemalpaşalı bir tekstilci, “Biz lari ile yani dövizle ticaret yaptığımız için TL ile alıp dövizle satıyoruz. Dolayısıyla bize bir zararı yok. aksine artıyor.Ondan dolayı bizim için her şey yolunda.”

HALKIMIMA GÜÇ VERİN MİLLETİMİ TAŞIYALIM, İSTİYORUM”

Kemalpaşa’da 3 yıldır taksi şoförlüğü yapan Serdar Karahan, şunları söyledi:

“Para birimimiz zayıfladı evet gerçekten değer kaybetti. Gürcistan’ın 5 milyon nüfuslu lari’si bizim paramızı geçti. Yani 100 liraya 190 lari aldığım günleri hatırlıyorum. Şimdi 13 lari alabiliyoruz. lari 100 liraya..ne demek bu yurdumuz artık bilmem ne hale geldik anlatabilir miyim?

Artısını söyleyeyim. Gürcüler buraya gelip alışveriş yapıyor ve biz taksiciler olarak çok çalışıyoruz. Bu insanları getirip götürüyoruz ama inanın ben bunu istemiyorum. Halkım güç versin, ben kendi milletimi taşıyayım, istiyorum. Ne de olsa benim param para olsun ben kendi insanımı taşıyayım. Köylüm, dostum taksime binemezse, bunun üzüntüsünü duyarım. Gürcüler biniyor diğer vatandaşlar biniyor ama benim ülkemde yaşayan vatandaşlarım taksiye binemiyor” dedi.

Kaynak: ANKA / Yerel

haberaltunhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu