Ekonomi

Sanica Isı Sanayi halka açılıyor

Sanica Isı Sanayi A.Ş’nin payları halka arz ediliyor. Sanica Isı’nın 40 milyon TL nominal bedelli hisselerinin halka arzı için hisse başına 20,03 sabit fiyattan 15, 16, 17 ve 18 Kasım tarihlerinde talep toplanacak.

Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerinde panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları üreten Sanica Isı, halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) onay aldı. 54 ülkeye, ihracat gerçekleştiren Sanica Isı’nın halka arzı Gedik Yatırım’ın liderliğinde ve İntegral Yatırım’ın eş liderliğinde, 34 aracı kurumun yer aldığı konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Sanica Isı’nın 40 milyon TL nominal kıymetli hisselerinin halka arzı için, 15 ve 18 Kasım tarihlerinde oransal dağıtım metoduyla, hisse başına 20,03 sabit fiyattan talep toplanacak. Halka arzın tamamlanmasından sonra Sanica Isı hisselerinin Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlaması bekleniyor.

“TÜRKİYE VE DÜNYADA SEKTÖRÜN TANINAN MARKASIYIZ”

Sanica Isı Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, Sanica Isı’nın son yıllarda devreye giren yatırımlarıyla süratli bir halde büyüdüğüne dikkat çekerek gelecek devirde de organik, inorganik büyüme fırsatlarını aktif bir formda kıymetlendirerek küresel bir marka olmayı hedeflediklerini söyledi. Fatinoğlu, “Panel radyatör, kombi ve boru, ilişki kesimleri olmak üzere üç ana kümede gerçekleştirdiğimiz üretimle Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biriyiz. Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerimizde büsbütün yerli ve ulusal üretim anlayışıyla ürettiğimiz panel radyatör, kombi ve boru, temas kesimlerini dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye ihraç ediyoruz. Fatinoğlu Grubu’nun sanayi üretimi konusundaki 40 yıllık bilgi ve deneyimi ile kurumsal yönetim anlayışının katkısıyla, Sanica Isı olarak, kurulduğumuz ilk yıldan itibaren hep büyüyerek sektörümüzde dünyanın ve Türkiye’nin bilinen markaları ortasına girdik” dedi.

“PANDEMİNİN TÜM KISITLARINA KARŞIN BÜYÜMEYE DEVAM ETTİK”

Fatinoğlu, pandemi döneminde tüm dünyada yaşanan tedarik sorunları, kısıtlamalar ve inşaat sektörü ile altyapı projelerinin daralmasına rağmen güçlü bir şekilde büyümeye devam ettiklerini söyledi. Fatinoğlu, “Bir evvelki yıla kıyasla net satışlarımızı yüzde 91,4’e yakın artırarak 2021 yılı sonu itibariyle 713 milyon liraya çıkardık. 2021 yılında yakaladığımız büyüme ivmesini bu yılın ilk yarısında da sürdürdük. Bu yılın ilk yarısında net satışlarımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83 oranında arttı. Sanica Isı olarak, 2022 sonunda net satışlarımızı bir önceki yıla kıyasla yüksek oranlı artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Sanica Isı’nın sürdürülebilir büyüme ve verimlilik odaklı idare anlayışıyla karlılığını da istikrarlı bir formda artırdığına dikkat çeken Fatinoğlu, 2021 yılı sonu itibariyle net karın 79.5 milyon lira, faiz ve vergi öncesi karın (FAVÖK) ise 192.0 milyon lira olarak gerçekleştiği bilgisini verdi.

54 ÜLKEYE İHRACAT

Sanica Isı’nın dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye, panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları ihracatı gerçekleştirdiğini ifade eden Nesimi Fatinoğlu, Sanica Isı’nın bu yılın birinci yarısı itibariyle net satış gelirinin yüzde 54’ünin ihracattan geldiğine dikkat çekti. Fatinoğlu, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı bilgilere nazaran, son 10 yıldır her yıl Türkiye’nin ilk 1.000 ihracatçı firması içerisinde yer alıyoruz. Türk İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) verilerine göre de Sanica Isı olarak, Türkiye’nin en çok plastik boru ve temas modülleri ihracatı yapan firmasıyız. Hakikaten Sanica Isı olarak 2018 yılından beri İSİB, “En Çok Plastik Boru ve Bağlantı Parçaları İhracatı Yapan Firma” birincilik mükafatını alıyoruz” dedi.

800’DEN FAZLA BORU VE BAĞLANTI PARÇALARI ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

Sanica Isı’nın Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’ndeki üretim tesislerinden panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları üretimi ile sektöründe dünyanın ve Türkiye’nin bilinen markalarından biri olduğunu vurgulayan Fatinoğlu şunları söyledi;

B”irçok farklı boyut ve tipte panel radyatör üretiyoruz. Panel radyatör üretiminde dünyanın önde gelen üreticilerinden biri pozisyonundayız. Sanica Isı ismine tescilli olan Sanica ve Energy markalarımızla pazarda güçlü bir halde yer alıyoruz. Panel radyatör üretimimizi Manisa Akhisar OSB 35 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 57 bin metrekare bir alanda üretim gerçekleştiriyoruz. Bu yıl Alarko Carrier’den satın aldığımız üretim hattıyla birlikte yıllık 3 milyon 305 bin metre tül üretim kapasitesine ulaştık. 2021 yılı sonu itibariyle radyatör üretimimizin yüzde 78’sını ihraç ediyoruz. Boru ve ilişki kesimleri gurubunda ise İstanbul Beylikdüzü ve Elazığ OSB olmak üzere iki üretim tesisimizde kullanım alanlarına nazaran altyapı ve üstyapı eserleri üretiyoruz. 800’den fazla boru ve bağlantı parçaları üretimimizle Türkiye’de en geniş eser yelpazesine sahip firmalarından biri durumundayız. Beylikdüzü’nde 9 bin metrekarelik kapalı, 13 bin 500 metrekarelik açık alana sahip tesisimizde üst boru ürünlerinin üretimini yapıyoruz. Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde ise 45 bin metrekarelik kapalı olmak üzere toplam 172 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde altyapı, üstyapı boru ve ilişki kesimleri üretimi gerçekleştiriyoruz. Boru ve temas modüllerini 23 ülkeye ihraç ediyoruz. Manisa’nın Akhisar OSB’de 14 bin 400 metrekare kapalı, toplam 20 bin metrekare alan üzerine şurası olan Sanica Isı Kombi üretim tesisimiz, yıllık 52 bin adet kombi üretim kapasitesine sahip. Manisa Akhisar’da ürettiğimiz kombileri 9 ülkeye ihraç ediyoruz. Bir müddettir üzerinde çalıştığımız elektrikli kombi üretimine de yakın vakitte başlamayı hedefliyoruz.”

“HALKA ARZIN KÜRESEL BİR MARKA OLMA AMACIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİNE İNANIYORUZ”

Hedefimiz global bir marka olmak” diyen Fatinoğlu, “Bugün dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve bölümünde Türkiye ve dünyada tanınan bir firma olarak, dünyada bilinirliğimizi daha da artırarak küresel bir marka olmayı hedefliyoruz. Bu maksat doğrultusunda uzun bir vakittir kurumsallaşmaya odaklandık. İş süreçlerimizden, insan kaynağımıza ve iş kültürümüze kadar kurumsallaşma ismine değerli değişimler gerçekleştirdik. Dünyanın devlet dayanaklı birinci ve tek markalaşma programı olan Turquality dayanak programına müracaat sürecimizi tamamladık. Halka arzın, şeffaflık ve hesap verebilirlik üzere kurumsal unsurları daha faal ve güçlü bir biçimde yaşama geçirmemize dayanak olacağına inanıyoruz. Halka arz ve Turquality programının sağlayacağı dayanağın, küresel bir marka olma maksadımızı güçlendireceğine inanıyoruz” dedi.

HALKA ARZDA SAĞLANACAK KAYNAK ÖNEMLİ ORANDA ŞİRKETİN BÜYÜMESİNDE KULLANILACAK

Fatinoğlu, yüzde 25,93 sermaye artırımı, yüzde 3,7 ortak satışı olmak üzere Sanica Isı Sanayi A.Ş’nin hisselerinin toplam yüzde 29,63’ünü halka açacaklarını vurguladı. Fatinoğlu, “Halka arzdan sağlayacağımız kaynağın yüzde 40’ını yurtdışı yatırımlarda, yüzde 30’unu net işletme sermayesi gereksiniminin karşılanmasında, yüzde 30’unu ise finansal borçların ödenmesinde kullanmayı planlıyoruz. Halka arzla sağlayacağımız kaynaklarla yurtiçi ve yurt dışı büyüme fırsatlarını daha aktif kıymetlendirme imkanı elde edeceğiz” diye konuştu.

PAY BAŞINA 20,03 TL SABİT FİYATTAN TALEP TOPLANACAK

Sanica Isı halka arzına liderlik eden Gedik Yatırım Genel Müdürü Ersan Akpınar ise halka arz basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Gedik Yatırım olarak 2011 yılından beri toplam büyüklüğü 600 milyon TL’ye yakın 21 halka arzda liderlik ve 2 halka arzda eş liderlik yaptık. Son 15 yılda 120’nin üzerinde halka arzda da konsorsiyum üyesi olarak yer alarak Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin düzenlediği Altın Boğa Ödülleri’nde 2019 yılı ‘Pay İhracına Aracılık Lideri’ mükafatına layık görüldük. Gedik Yatırım olarak öteki tüm sermaye piyasası faaliyetlerinde olduğu üzere kurumsal finansman alanında da önder kuruluş olma vizyonuyla hareket ediyoruz. Halka arzlardaki başarılarımızın sürdürülebilir hale getirilmesi için çalışmalarımıza evvelki yıllarda olduğu üzere bugün de süratle devam etmekteyiz.  Panel radyatör, kombi, boru ve temas modülleri üretimiyle Türkiye’nin önde gelen üreticilerinden Sanica Isı’nın halka arzına liderlik yaptığımız için Gedik Yatırım olarak memnunluk duyuyoruz” diye belirtti. Akpınar, Sanica Isı’nın halka arzının Gedik Yatırım liderliği ve Integral Yatırım eş liderliğinde toplam 36 aracı kurumun üye olarak yer aldığı geniş bir konsorsiyum aracılığıyla halka arz edileceğini vurguladı.  Akpınar, “Bu yılın dikkat cazibeli halka arzlarından biri olan Sanica Isı’nın 35 milyon TL nominal değerli payları sermaye artırımı, 5 milyon TL nominal değerli payları ortak satışı yoluyla olmak üzere, toplam 40 milyon TL nominal değerli payları halka arz edilecek. Sanica Isı’nın kelam konusu hisseleri için hisse başına 20,03 sabit fiyattan talep toplanacak. Arz sonrası piyasa bedeli 2 milyar 704 milyon lira olacak Sanica Isı’nın halka açıklık oranı yüzde 29,63 olacak” ifadelerini kullandı.

BİREYSEL YATIRIMCI TAHSİSATI YÜZDE 50

İntegral Yatırım Genel Müdür Yardımcısı O. İlker Savuran, sektöründe Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından birini yatırımcılarla buluşturmaktan gurur duyduklarını söyledi. Savuran, Sanica Isı halka arzı için oransal dağıtım sistemiyle 15/16/17/18 Kasım 2022 tarihlerinde talep toplanacağını belirtti. Savuran, “Bu yılın en önemli halka arzlarından biri olan Sanica Isı halka arzında yurtiçi bireysel yatırımcı tahsisatı yüzde 50, yurtiçi kurumsal yatırımcı tahsisatı yüzde 40, yurtdışı kurumsal yatırımcı tahsisatı ise yüzde 10 olarak belirlendi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu