Ekonomi

ÖTV muafiyeti üst sınırı belirlendi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ekim ayı enflasyon verilerini açıklamasıyla birlikte 2024 yılında birçok fiyatı belirleyecek değerleme oranı netleşti.

Engelli vatandaşların araç alımlarında 2024 yılı için üst sınır da belli oldu. Buna göre 2023 yılında 1 milyon 4 bin 200 TL olan ÖTV istisnası üst sınırı, Ocak ayı itibarıyla yüzde 58,46 artarak 1 milyon 591 bin 255 TL’ye çıkacak. 1, 2024.

Başkan düşebilir

Cumhurbaşkanı vergi ve harçların yeniden değerleme oranını yüzde 50’ye kadar düşürme, yüzde 50’ye kadar artırma yetkisine sahip.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden değerleme oranını değiştirmezse 1 Ocak 2024 itibarıyla artış yüzde 58,46 olacak.

Yüzde 90 pürüzlülük için geçerlidir

Kusur oranı yüzde 90 ve üzerinde olan vatandaşlar ÖTV’den muaf araç hakkından yararlanabiliyor. Kondisyon düzeyi yüzde 90 ve üzerinde olan kişiler için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmuyor, kendi seçecekleri kişiler de aracı kullanabiliyor.

Engelli kişinin 18 yaşının altında olması veya araç kullanamayacak durumda olması durumunda aile bireylerine bu aracı kullanma hakkı verilmektedir. Ayrıca bu kişiler aracın satın alma sürecini de yürütebilmektedir.

ÖTV’den muaf araç alımında şehidin eşi veya çocuklarından biri, eşi veya çocuğu yoksa ebeveynlerden biri yalnızca bir kez yararlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Ankara evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu