Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sudan’daki Çatışmalarda Ateşkes Çağrısında Bulundu

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi, Sudan’da feci sonuçları önlemek için ateşkes çağrılarına olumlu yaklaşma çağrısında bulundu.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede Sudan krizindeki gelişmeler ve iki ülke vatandaşlarının tahliyesine ilişkin konular ele alındı.

Sisi ve Sunak, Sudan’da savaşın ve şiddetin tırmanmasından endişe duyduklarını ve bu durumun ülkedeki siviller için artan bir tehlike oluşturduğunu kaydetti.

Görüşmede Mısır Cumhurbaşkanı, ülkesinin tüm tarafları ateşkese teşvik etmek ve Sudan halkının acılarını sona erdirmek için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Görüşmede Sisi, “Bu çatışmanın halkın geleceğine ve istikrarına yönelik olası feci sonuçlarından kaçınmak amacıyla diyalog ve siyasi sürecin işlemesi ve tüm ateşkes çabalarına olumlu yaklaşmak zorunludur” dedi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde ordu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı.

Ordu ile HDK arasında, “HDK’nın orduya tam katılımı”nı öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çatışmalarda 413 kişi hayatını kaybetti, 3.551 kişi de yaralandı.

HDK, bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik “insani” ateşkes uygulayacaklarını, akşam saatlerinde ise ordu uluslararası çevrelerin ateşkes davetine uyacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Ankara evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu