Haber

MHP Grup Başkanvekili Erhan Akçay: Ankara’da açılan Meclis umutsuzluğu silip atmıştır

(ANKARA) – MHP Grup Başkanvekili Erhan Akçay, TBMM’nin açılışının 104. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Meclis Özel Oturumunda konuştu. Akçay, ” Ankara‘da açılan Meclis, yurdumuzun üstündeki kara bulutları dağıtmış, umutsuzluğu ve karamsarlığı silip atmıştır. 23 Nisan millet iradesinin devlet idaresine dönüştüğü gündür. Bu Meclis İstiklal savaşımızı yöneten ve Türkiye Cumhuriyetini kuran Meclistir” dedi.

TBMM, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’nin açılışının 104. yılı dolayısıyla özel gündemle toplandı. Devlet Bahçeli’nin yerine konuşma yapan MHP Grup Başkanvekili Erhan Akçay, şunları söyledi:

“Tarihte öyle dönemler vardır ki manası çağları aşarak, geçmişten geleceğe bir köprü gibi uzanır. Büyük devlet olmanın, millet şuuruyla birlikte yaşamanın mihenk taşları bu dönemlerde gizlidir. Bu sebeple bağımsızlık ve egemenlik destanımız olan 23 Nisan, büyük devletler kuran, 3 kıtada 7 iklimde bütün insanlığı kucaklayan Türk milletinin şanlı tarihinin müstesna bir örneğidir. Türkiye Cumhuriyetini bugün anlayabilmek için 104 yıl önceki zor şartları mutlaka hatırlamamız gerekiyor. Unutmayalım ki TBMM’nin kurulduğu o günlerde ülkemiz işgal edilmiş, ordularımız dağıtılmış, silahları elinden alınmıştı. Uzu savaş yıllarında nüfusumuz erimiş, milletimiz yoksul ve bitap düşmüştü. Bu şartlar içinde tek umut veren düşünce milletimizin gönlünde canlı ve dipdiri olan bağımsızlık aşkı ve vatan sevgisiydi. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan tam bağımsılık meşalesi Amasya, Erzurum, Sivas, Balıkesir, Alaşehir ve Nazilli kongreleriyle vatan sathına yayılmış, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasıyla vücut bulmuş,  milli mücadelemiz zaferle sonuçlanmış, Cumhuriyetin ilanıyla taçlanmıştır.

“MECLİS, YURDUMUZDAKİ KARA BULUTLARI DAĞITMIŞTIR”

Ankara’da açılan Meclis, yurdumuzun üstündeki kara bulutları dağıtmış, umutsuzluğu ve karamsarlığı silip atmıştır. 23 Nisan millet iradesinin devlet idaresine dönüştüğü gündür. Bu Meclis İstiklal savaşımızı yöneten ve Türkiye

“TÜRKİYE, KAYBOLAN YILLARINI TELAFİ ETMEKTEDİR”

Aziz milletimiz; 14 ve 28 Mayıs 2023’te Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini üçüncü kez teyit etmiştir. 28. yasama döneminde Meclis’imiz yüzde 95 gibi yüksek bir temsiliyete ulaşmıştır. Meclis’imiz 15 siyasi parti, 6 grup ve 5 bağımsız milletvekiliyle çoğulculuğa, temsilde adalete ve sandalye dağılımı itibariyle uzlaşmacı bir yapıya sahiptir. Türkiye yeni sistemle prangalarından kurtulmuş, siyasi istikrara kavuşmuştur. Türkiye kaybolan yıllarını telafi etmektedir. Türkiye, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yakaladığı istikrarla, Atatürk’ün gösterdiği muassır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefine emin adımlarla ilerlemektedir.”

Kaynak: ANKA / Güncel

haberaltinordu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu