Ekonomi

Küresel faiz artışı döngüsünün sonu mu?

Fed’in Mayıs ayında son faiz artırımını yaptıktan sonra duracağı beklentisi, diğer merkez bankası kararlarına ilişkin varsayımları da etkiliyor.

Bloomberg Economics’e göre, küresel merkez bankalarının çoğu ya faiz artırımlarının sonuna yaklaşıyor ya da faiz artırım döngülerini çoktan bitirmiş ve önümüzdeki dönemde faiz indirimine hazırlanıyor.

Brezilya’dan Endonezya’ya faiz indirimlerinin bu yıl başlayabileceği fiyatlanırken, birçok gelişmiş ülkenin de benzer bir yol izlemesi bekleniyor. Bloomberg’in takip ettiği 23 bölgenin en az 20’sinde 2024’te faiz indirimine gidileceği iddia ediliyor.

“Küresel faiz oranları yüzde 4,9’a düşecek”

Bloomberg Economics’in hesaplamasına göre üçüncü çeyrekte küresel faiz zirvesi yüzde 6 olacak ve bu oran gelecek yıl sonunda yüzde 4,9’a düşecek.

Bloomberg Economics’in Baş Ekonomisti Tom Orlik, “Yılın başından beri merkez bankaları karşıt güçler tarafından hırpalandı” dedi. Çin’in daha hızlı yeniden açılması, Avrupa’nın krizden kaçışı ve ABD’deki sıkı işgücü piyasası gibi konuların tümü daha yüksek faiz oranlarını savunuyor. Silicon Valley Bank ve Credit Suisse’in çöküşü ise tam tersi bir etkiye sahip. Şimdiye kadar, daha geniş bir bankacılık krizine dair sınırlı işaretlerle, sıkılaştırıcı taraftaki tartışmalar günü kazandı. Zirve oranları ufuktaydı, ancak şu anda tam olarak orada değiliz.”

haber-nazimiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu