Ekonomi

Kazanç çağrısı: Kirby Corporation ekonomik zorlukların ortasında güçlü bir büyüme görüyor

Deniz taşımacılığı ve dağıtım hizmetlerinin önde gelen operatörü Kirby Corporation (NYSE: KEX), dördüncü çeyrekte 799 milyon dolar gelir ve 1,04 dolar hisse başına kazanç (EPS) ile yılı güçlü bir şekilde kapattığını bildirdi.

Bu rakamlar, geçen yılın aynı çeyreğindeki 730 milyon dolarlık gelir ve hisse başına 0,62 dolarlık rakamlara göre önemli bir gelişmeyi temsil ediyor. Şirketin Deniz Taşımacılığı segmenti, özellikle yurt içi pazarda artan fiyatlandırma ve kullanımdan yararlandı ancak bu, hava koşullarına bağlı verimsizliklerle kısmen dengelendi. Dağıtım ve Hizmetler segmenti, Ticari ve Endüstriyel pazarlardaki artan faaliyet nedeniyle %13 gelir artışı kaydetti.

Geleceğe baktığımızda Kirby, yavaşlayan küresel ekonomiye ve artan faiz oranlarına rağmen 2024’te önemli miktarda nakit akışı yaratımı ve kazançlarda %30 ila %40 artış öngörüyor.

Temel Çıkarımlar

 • Kirby Corporation, önceki yıl sırasıyla 730 milyon $ ve 0,62 $’a kıyasla 4. Çeyrek gelirini 799 milyon $ ve EPS’yi 1,04 $ olarak bildirdi.
 • Okyanus Taşımacılığı segmenti, hava koşullarındaki verimsizlikler nedeniyle fiyatlandırma ve kullanım artışı yaşadı.
 • Dağıtım ve Hizmetler segmentinin geliri 39,2 milyon dolar veya %13 arttı.
 • Kirby, 2024 yılında 600 milyon dolar ortası ila 700 milyon dolar aralığında işletme nakit akışı ve 290 milyon dolar ortası ila 330 milyon dolar aralığında sermaye harcaması yaratmayı bekliyor.
 • Şirket, denizcilik segmentindeki olumlu pazar dinamikleri ve Ticari ve Endüstriyel segmentteki güçlü talebin etkisiyle 2024 için %30 ila %40 oranında faiz artışı öngörüyor.

Şirket Görünümü

 • 2024 yılında işletme nakit akışının 600 milyon ila 700 milyon dolar arasında olması öngörülüyor.
 • Sermaye harcamalarının 290 milyon ila 330 milyon dolar arasında olması bekleniyor.
 • Sermaye tahsisi, hissedar getirileri ve yatırım fırsatları için kullanılacak serbest nakit akışının yaklaşık 300 milyon dolar olması bekleniyor.

Ayı İçin Değerli Puanlar

 • Yavaşlayan küresel ekonomi ve artan faiz oranları zorluklara neden oluyor.
 • Tedarik zinciri sorunları, özellikle de motor paketindeki gecikmeler operasyonel verimliliği etkiler.
 • Hava durumuna bağlı gecikmeler ilgileri etkiledi ve EPS üzerindeki kesin etkiyi ölçmek zordur.
 • Petrol ve gaz segmentinin 2024 yılında sabit veya hafif azalan gelire katkıda bulunması bekleniyor.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Ticari ve Endüstriyel pazarlardaki güçlü faaliyet, gelir artışını destekliyor.
 • Hem iç hem de kıyı denizcilik operasyonlarında sıkı piyasa koşulları ve istikrarlı müşteri talebi.
 • Önümüzdeki beş yıl boyunca kıyı işletmeleri için olumlu görünüm.
 • New York Menkul Kıymetler Borsası ve JP Morgan gibi büyük kuruluşlara hizmet veren yedek enerji üretimine yönelik yüksek talep.

eksik

 • Hava koşullarından kaynaklanan gecikmeler, gecikme günlerinin artmasıyla birlikte kârları da etkiledi.
 • Mevcut piyasa koşulları nedeniyle makul bir üç aylık veya yıllık kar tahmini yapılamamaktadır.

Sorular ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Vadeli işlem sözleşmeleri %7 ila %9 arttı.
 • Şirket, disiplinli satın almalara kararlıdır ve potansiyel anlaşmalar için güçlü bir bilançoya sahiptir.
 • Hisse geri alımları devam ediyor ve 2023 yılında serbest nakit akışının önemli bir kısmı geri alımlara ayrılacak.
 • Sektörde işgücü sıkıntısı var ve şirket bu sorunu çözmek için kendi denizcilerini eğitiyor.

Sonuç olarak Kirby Corporation, 2024 için güçlü bir büyüme görünümüyle ekonomik belirsizlikle mücadele ediyor. Şirketin stratejik yatırımları ve operasyonel iyileştirmeleri, onu pazar fırsatlarından yararlanma ve hissedarlara değer sunma konusunda iyi bir konuma getiriyor. Bazı aksaklıklara rağmen Kirby’nin liderliği, ana faaliyet alanının ve uzun vadeli stratejisinin gücüne olan güvenini koruyor.

InvestingPro İçgörüleri

Kirby Corporation’ın (NYSE: KEX) güçlü kazanç raporu ve 2024’e ilişkin olumlu tahminleri, InvestingPro’nun vurguladığı etkileyici finansal ölçümler ve stratejik vakalarla destekleniyor. InvestingPro verilerine göre Kirby’nin piyasa değeri 4,87 milyar dolar ve şu anda 24,75 F/K oranıyla işlem görüyor; 2023’ün 3. çeyreğinden itibaren son on iki ay dikkate alındığında bu oran biraz daha düşük olarak 23,55 olarak belirlendi. Bu değerleme, şirketin aynı dönem için cazip bir 0,23 olan PEG oranıyla eşleştirildiğinde perspektif ortaya çıkıyor ve Kirby’s’in kazanç artışı mevcut hisse fiyatına tam olarak yansımayabilir.

Bir InvestingPro İpucu, Kirby’nin, kısa vadeli kazanç artışına kıyasla düşük bir F/K oranıyla işlem gördüğünü belirtiyor; bu, şirketin 2024 için %30 ila %40’lık kendi kazanç büyüme projeksiyonuyla uyumlu. Bu ipucu özellikle aşağıdakiler için geçerli olabilir: makul bir fiyata büyüme arayan yatırımcılar. Ek olarak, Kirby’nin likit varlıkları kısa vadeli yükümlülüklerini aşıyor; bu da yatırımcılara şirketin acil mali taahhütlerini yerine getirme becerisine güven verebilecek sağlıklı bir likidite pozisyonuna işaret ediyor.

Daha derinlemesine analiz arayan yatırımcılar için InvestingPro, Kirby’nin bu yıl kârlı olacağını öngören analistlerin de aralarında bulunduğu ek bilgiler sunuyor ve bu, şirketin son on iki aydaki kârlı performansıyla da destekleniyor. Kirby’nin hissedarlara temettü ödemediğini belirtmekte fayda var; Bu karar, şirketin daha fazla büyüme için faydalarını yeniden işe yatırmasına olanak tanıyor.

Kirby Corporation için InvestingPro İpuçları paketinin tamamına erişmek için https://www.investing.com/pro/KEX adresini ziyaret edin. Şu anda InvestingPro aboneliği %50’ye varan indirimle özel bir Yeni Yıl indiriminde. Ayrıca 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim elde etmek için SFY24Kupon kodunu veya 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde ek %10 indirim elde etmek için. SFY241 Kupon kodunu kullanın. InvestingPro’da Kirby Corporation için listelenen ve potansiyel yatırımcılara değerli bilgiler sağlayan 7 InvestingPro İpucu daha var.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu