Ekonomi

Karadeniz’i hayvancılıkta şahlandıracak

ORDU (İGFA) – Kabadüz ilçesi Yokuşdibi Mahallesi’nde âtıl durumda bulunan alanda “Büyükbaş Sığır Besi Yetiştiriciliği Tesisi” kuran Ordu Büyükşehir Belediyesi kentin tarım ve hayvancılığına istikamet verecek bir projeyi daha hizmete kazandırdı. Kurulan bu tesisle birlikte kalkınmaya öncülük edilirken bölge halkına ucuz, sağlıklı ve inançlı et ve et eserlerinin satışı yapılması sağlanacak.

UCUZA, SAĞLIKLI VE İNANÇLI ET VE ET ESERLERİ SATIŞI YAPILACAK

Bölgede tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ismine çalışmaları sürdüren Ordu Büyükşehir Belediyesi, Lider Güler’in öncülüğünde Kabadüz ilçesi Yokuşdibi Mahallesi’nde bulunan âtıl alanda Büyükbaş Sığır Besi Yetiştiriciliği Tesisi’ni hayata geçirdi.

Son teknoloji ile Ordu’nun en çağdaş besi alanlarından birisi olacak olan tesis, yaklaşık 200 büyükbaş hayvana mesken sahipliği yapacak. Ortalama 7 ile 12 aylık alınan büyükbaş hayvanların 6 ile 8 aylık müddetlerde organik eserlerle beslenerek kaliteli ve sağlıklı bir ete sahip olması sağlanacak. Bu manada bölge halkına ucuz, sağlıklı ve inançlı et ve et eserlerinin satışı yapılacak.

Öte yandan büsbütün otomatik sistem ile kurulan besi çiftliğinde sıfır atık yaklaşımı uygulanacak.

“BURASI ORDU’NUN İLK EN MODERN ÇİFTLİĞİ”

Son teknoloji ile kurulan Büyükbaş Sığır Besi Yetiştiriciliği Tesisi’nde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Hilmi Güler, tesisin bölge tarım ve hayvancılığının gelişimi ve artırılmasına büyük ölçüde katkı vereceğini söyledi.

Başkan Güler konuşmasında şu kelamlara yer verdi:

“Bölge tarımının ve hayvancılığının gelişimine ve artırılmasına büyük katkı verecek olan tesisimizin ilçemize ve hemşerilerimize güzel olmasını temenni ediyorum. Burası Ordu’nun birinci ve en çağdaş çiftliği. Burada hayvan besiciliği yapacağız. Burada faaliyete 150 baş hayvan ile başlayacağız. Böylece Ordu’da tarıma, hayvancılığa yük verdiğimizi göstermek istiyoruz. Buradaki maksadımız halkımızı yönlendirmek. Bunun için de örnek çiftlikler kuruyoruz. Burada her şey düşünüldü. Tırnak bakımından, yemine, dışkısına varana kadar her şey otomatik olarak yapılacak.”

“KENDİ SİSTEMİMİZ İÇİNDE EKONOMİK BİR YAPI OLUŞTURUYORUZ”

Bu tıp yerlerin sayısını artırmak istediklerini kaydeden Lider Güler, “Yine Gölköy’de 160 baş hayvan kapasiteli bir çiftlik daha kuruyoruz. Yine Mesudiye’de hayvan organize ihtisas bölgesi kuruyoruz. Burada da 15 bin hayvan bulunacak. Fındık bahçelerinde bulunan otları karma yeme çevirme çalışmalarımız var. Kısacası kendi sistemimiz içinde ekonomik bir yapı oluşturuyoruz. Ordu’nun Türkiye’nin geleceği için de çok önemli bir tesis. Hayırlı olmasını diliyorum” halinde konuştu.

YEM ÜRETİM TESİSİ PLANLAMASI DA YAPILIYOR

İlerleyen süreçte hayvancılık dalına katkı sağlamak gayesiyle yüksek üretim kapasitesine sahip tam otomasyonlu çağdaş yem üretim tesisi de kurulması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu