Ekonomi

Jana Partners Wolfspeed’i satışı düşünmeye zorluyor

Aktivist yatırım şirketi Jana Partners, silisyum karbür üretiminde lider olan Wolfspeed Inc’e, hissedar değerini artırmak için diğer stratejik seçeneklerin yanı sıra bir satışı da değerlendirmesi için baskı yapıyor. Wolfspeed’de önemli bir hisseye sahip olan Jana Partners, şirketin son dönemdeki performansına ilişkin endişelerini dile getirdi ve stratejik alternatiflerin kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesini savunuyor.

Jana’nın Wolfspeed yönetim kuruluna gönderdiği mektupta, şirketin hisse senedi fiyatının Ocak ayından bu yana yaklaşık %50, geçtiğimiz yıl ise %63 oranında düşmesi nedeniyle harekete geçilmesi gerektiği vurgulandı. Firma, şirketin finansal ve operasyonel kilometre taşlarını kaçırdığına ve bunun da yatırımcıların Wolfspeed’in stratejisi ve sermaye tahsisi konusunda, özellikle de elektrikli araç pazarındaki ılımlı büyüme beklentileri nedeniyle endişelenmesine neden olduğuna dikkat çekti.

Wolfspeed’in benzersiz üretim kabiliyetlerine ve enerji dönüşümünde Amerikalı bir tedarikçi olarak önemine rağmen, tüm hissedarların yatırımlarından para kaybettiği bildirildi. Jana’nın yönetici ortağı Scott Ostfeld ve kurucusu Barry Rosenstein, yönetim kurulunu stratejik bir gözden geçirme yaparak bu eğilimi tersine çevirmeye çağırdı.

Goldman Sachs, Wolfspeed için Pazartesi günkü 22,12 dolarlık mevcut hisse fiyatından önemli bir artışla hisse başına 126 dolarlık bir M&A fiyat hedefi belirledi. Yatırım bankasının hedefi, Wolfspeed’in potansiyel değerini vurgulayarak yaklaşık %500’lük bir primi yansıtıyor.

Mektupta ayrıca Coherent Inc’in silisyum karbür işindeki azınlık hissesini DENSO ve Mitsubishi Electric’e satmasıyla ortaya çıkan stratejik değere atıfta bulunuldu ve bu tür varlıklara yönelik piyasa ilgisine işaret edildi.

Jana, Wolfspeed için uygulamaya, gerçekçi hedef belirlemeye ve kabul edilebilir sermaye getirisine giden bir yol göstermeye odaklanan “temellere geri dönüş” stratejisi çağrısında bulundu. Firma, Wolfspeed’in planlanan Avrupa üretim tesisi gibi ek yatırımları değerlendirmeden önce yeni Mohawk Valley ve Siler City tesislerinde önemli kilometre taşlarını gerçekleştirmeye öncelik vermesini önerdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Jana, 2023’ün üçüncü çeyreğinde Wolfspeed’de küçük bir hisseye sahipken, dördüncü çeyrek düzenleyici dosyalarında bir hisse listelemedi. Jana’nın, Jana’nın baskısının ardından stratejik bir inceleme başlatan Frontier Communications ve Jana’nın katılımından bu yana önemli getiriler elde eden Freshpet’te görüldüğü gibi, şirketlerin stratejik yönelimlerine dahil olma geçmişi vardır. Jana ayrıca 2017 yılında Whole Foods Market’in Amazon.com Inc’e satışında da rol oynadı.

Wolfspeed şu an itibariyle mektuba ya da Jana Partners’ın önerilerine kamuya açık bir yanıt vermiş değil.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu