Haber

İsrail’in Gazze Saldırılarına Arap Ülkelerinden Tepki

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği kara saldırılarına Arap ülkeleri tepki gösterdi ve bunun siviller açısından tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti.

Konuya ilişkin Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Umman ve Körfez İşbirliği Konseyi’nden (KİK) yazılı açıklama yapıldı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, Gazze’ye yapılacak büyük çaplı bir kara saldırısının yaratacağı önemli risklere ve benzeri görülmemiş insani ve güvenlik yansımalarına karşı uyarıda bulundu.

Açıklamada, kara operasyonunda kadın ve çocuk ölümlerinin ve yaralı sayısının artmasından endişe edildiği kaydedildi.

BAE Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada İsrail’in Gazze’deki kara operasyonlarını kınadı ve artan askeri gerilim ve daha fazla can kaybına yol açabilecek insani krizden duyduğu endişeyi dile getirdi.

BAE, sivillerin ve sivil kurumların hedef alınmasını ve kan dökülmesini önlemek için derhal ateşkes ilan edilmesi gerektiğini belirtti.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik “barbar” saldırısının devam etmesinden büyük endişe duyduğunu belirtti.

Açıklamada, Gazze ile tüm iletişimin kesildiği bir ortamda rastgele kara operasyonunun İsrail’in Filistin halkına karşı suç işlemeye kararlı olduğunu kanıtlayacağı belirtildi.

Umman ise İsrail’in Gazze’ye yönelik vahşi savaşında uyguladığı toplu cezalandırma politikasının savaş suçu olduğunu belirtti.

İsrail ordusunun planladığı kara operasyonlarının bölgede ve tüm dünyada barışın tesis edilmesinde önemli sonuçlar doğuracağı belirtildi.

Körfez İşbirliği Konseyi yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yapacağı herhangi bir kara operasyonunun siviller üzerinde tehlikeli insani sonuçlar doğuracağını da vurguladı.

Gazze’de son durum

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği yoğun baskınlar nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet bağlantı hizmetleri tamamen kesildi.

İsrail ordusu hava saldırılarını artırdığını, kara operasyonlarını genişleteceğini duyurdu.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

dortyolhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu