Haber

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin naaşı Meşhed’de

İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletinde 19 Mayıs’ta meydana gelen helikopter kazasında beraberindeki üst düzey yetkililerle hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin naaşı, doğduğu yer olan Meşhed’e getirildi.

Meşhed’deki törenden önce, Güney Horasan eyaletinin Bircend kentinde de bir tören düzenlendi. Bakanların da aralarında olduğu sivil ve askeri yetkililerin katıldığı törenin ardından naaş, büyük bir kalabalığın eşliğinde Meşhed’e uğurlandı. Cumhurbaşkanı Reisi, Meşhed’deki İmam Rıza Türbesi’nde toprağa verilecek.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, 19 Mayıs Pazar günü Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte bir barajın açılışını yapmak üzere sabah saatlerinde Azerbaycan’a gitmişti. Cumhurbaşkanı’nın helikopteri İran-Azerbaycan sınırında yer alan Doğu Azerbaycan vilayetinde kaza geçirdi. Reisi’nin hayatını kaybettiğinin kesinleşmesinin ardından Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir, geçici cumhurbaşkanı olarak görevlendirilirken, Dışişleri Bakan Yardımcısı olan Ali Bagheri Kani, Abdullahiyan’ın yerine Dışişleri Bakanı olarak atandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu