Teknoloji

İnsansı robot Optimus bir kez daha Elon Musk’u güldürdü

Elon Musk, Tesla’nın insansı robotu Optimus Gömleğini katladığı yeni bir fotoğraf yayınladı. Musk, takip eden bir X gönderisinde robotun otonom olarak çalışmadığını kabul etse de bu, robotiğin geleceğiyle ilgilenen herkes için oldukça ilgi çekici bir manzaraydı. Ancak bu görüntünün daha yakından incelenmesi, bunun robot destekli yaşam teknolojilerinde ileriye doğru atılan büyük bir sıçramadan daha fazlası olduğunu gösteriyor. sihir numarasınadaha yakın olduğunu gösteriyor.

Elon Musk, Optimus’un tişörtünü katladığı anları paylaştı

X üzerinden paylaşılan görüntülerde Optimus’un sepetten bir tişört çıkardığı ve onu iki eliyle dikkatlice katladığı görülüyor. Musk, X hakkındaki gönderisinde şunları söyledi: “ Optimus bunu henüz otonom olarak yapamıyor ancak bunu kesinlikle tamamen otonom olarak ve keyfi bir ortamda yapabilecek (üzerinde bir kutu olan sabit bir masaya sadece bir gömlek ihtiyacı olmayacak).” söz konusu.

Ancak görüntüyü izleyen dikkatli izleyiciler ekranın sağ alt köşesinde bir şeyin hareket ettiğini fark etti. Bir mühendisin ekran dışında robotun nasıl hareket etmesi gerektiğini dikte ettiği görülüyordu. İzleyiciler sahneye bir elin girdiğini görebiliyor, bu da sağda robot tarafından taklit edilen hareketler yapan bir kişinin olduğunu gösteriyor. Ve ne yazık ki bu tür bir teknoloji pek de yeni değil; Aslında 1960’lı yıllardan beri var.

Bunun bir örneği, örneğin Disney’in 1964’te New York Dünya Fuarı için benzer teknolojiyle bir cazibe merkezi yaratmasında görüldü. Disney, fuarın Illinois pavyonu için ayağa kalkabilen, çeşitli uzuvlarını gerçekçi bir şekilde hareket ettirebilen bir model yarattı. bir şekilde konuşun ve konuşun. robotik Abe Lincoln yaratıldı. Ve tüm bu hareketler, hareketleri robot tarafından kopyalanan bir kişi kullanılarak programlandı.

Dolayısıyla Tesla gibi bir şirketin robot teknolojisiyle uğraşmasını görmek güzel olsa da, uzun zamandır beklenen bu gelecek vaadi olan evlerimizi robot hizmetlilerle paylaşmadan önce hala almamız gereken uzun bir yol var gibi görünüyor. Aslında Optimus’un bırakın DARPA gibi yerlerde görülen robotlara yaklaşmayı, 1964’ün teknolojisine bile pek ilerlemediği söylenebilir.

Misk, 2021 yazında yeni Optimus robotu , gerçek bir robot yerine dans eden bir insanın yer aldığı duyurulduğunda da alay konusu oldu. Boston Dynamics gibi önemli robot firmaları ters taklalar yapabilen robotlarını sergilerken Musk, robot kıyafeti giyen bir insanla hayali bir gelecekten bahsediyordu. Yine de birçok kişi, bir gün ev işlerini yapabilecek, uygun fiyatlı bir robot yaratabileceğini umarak Musk’ı övmeye devam etti.

Tesla’nın robotik alanındaki diğer liderleri yakalamak için çok daha büyük atılımlar yapması gerektiği açık. Elbette Musk ve ekibinin rakiplerine yetişmesi kesinlikle mümkün. Uzaya giderken çok fazla roketin arızalanmasını umursamayacak kadar kaynağınız varsa, teknolojik atılımlara ulaşmak biraz daha kolay olabilir. Ancak son paylaşılan görsellerde gördüğümüz teknoloji, Disney’in 60 yıl önce geliştirdiği teknolojilerden çok da gelişmiş değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu