Haber

İlk kez böyle görüldü: kırağı ağaçların dallarını kırdı

İlk kez böyle görüldü: Kırağı ağaçların bir kısmını kırdı

MALATYA – Malatya’da soğuk havanın yol açtığı kırağı kayısı ağaçlarına zarar verdi. Çok sayıda ağacın zarar gördüğü Akçadağ ve Darende ilçelerinde daha önce benzer bir durumun yaşanmadığı öğrenildi.

Malatya’da bir süredir etkili olan soğuk havanın getirdiği don, il genelinde çok sayıda kayısı bahçesinde hasara yol açtı. Özellikle Akçadağ ve Darende ilçelerinde etkili olan don nedeniyle çok sayıda kayısı ağacının parçaları kırıldı.

“Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik”

Akçadağ ilçesine bağlı Develi Mahallesi’nde yaşayan kayısı üreticisi 65 yaşındaki Ömer Özbay, daha önce böyle bir olayla karşılaşmadıklarını belirterek, “Köyde yaşadığımız için bu olayları yaşayarak biliyoruz. Biz bu sise kara deriz. Bölgede son dönemde bu kadar sis görülmedi” diye konuştu. “Kar değil, ağaçların kırılması.

“Bölge 10 gündür sis ve don altında”

Akçadağ – Darende koridorunda yaklaşık 10 gündür etkili olan sis ve donun bölgede etkisini sürdürdüğünü belirten bir diğer kayısı üreticisi Ahmet Kaya, “Yaşım 65, böyle bir şey görmüştüm. Bölge ilk kez don altında. Ağaçların dalları kırılıyor. Dertler sıkıntılı bir dönem inşallah kar yağar. Ya da yağmur yağarsa ayaz kaybolur” diye konuştu.

Öte yandan çevredeki grupların ağaçlardaki kütlelerin kardan mı yoksa dondan mı kaynaklandığını araştırdığı öğrenildi.

haber-umraniye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu