Haber

Hindistan’da Jammu Keşmir’in özel statüsüne karşı temyiz davası başladı

YENİ Cammu Keşmir’in özel statüsünün kaldırılmasına itiraz üzerine Hindistan’daki davanın duruşması başladı.

Duruşmada Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin 5 yargıçlı anayasa heyeti, hükümetin 2019’da Cammu ve Keşmir’in özel statüsünü iptal etme kararına anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yaptığı itirazları ele alıyor.

Cammu Keşmir’in özel statüsünün kaldırılması kararına ilk itiraz edenlerden biri olan milletvekili Hasnain Masoodi, itirazlarının sağlam temellere dayandığını ve olumlu sonuçlanacağı konusunda iyimser olduklarını belirterek, 2019 yılında alınan kararın olumlu olduğunu iddia etti. Hindistan anayasasının “ağır ihlali”. .

11 Temmuz’da Hindistan Yüksek Mahkemesi, Jammu Keşmir’in özel statüsünün kaldırılmasına itiraz davasının duruşmasının 2 Ağustos’ta başlayacağını duyurdu.

Hindistan Mahkemesi taraflardan davaya ilişkin belgelerini ve yazılı başvurularını 27 Temmuz’a kadar sunmalarını istedi.

Öte yandan Hindistan hükümeti, 10 Temmuz’da mahkemeye sunduğu yazılı savunmasında, 2019’da aldığı ve “tarihi anayasal adım” olarak nitelendirdiği kararın “benzeri görülmemiş gelişme, güvenlik ve istikrar” getirdiğini iddia etmişti. bölgeye.

Hükümetin savunması hakkında yorum yapan Baş Yargıç Dhananjaya Yeshwant Chandrachud, hükümetin savunmada gündeme getirdiği konuların temyiz dilekçelerinde yer alan “anayasal meselelerle hiçbir ilgisi olmadığını” söyledi.

Jammu ve Keşmir’in eski başbakanları Mehbuba Mufti ve Omar Abdullah, hükümetin sunduğu yazılı savunmayı eleştirerek, 2019’da alınan kararın anayasaya aykırı olduğunu vurguladı.

Temmuz ayı başlarında, Hindistan Yüksek Mahkemesi, hükümetin kararına karşı yapılan itirazları değerlendirmek üzere bir panel oluşturdu.

Jammu Keşmir’in özel statüsünün kaldırılması

Hindistan, 5 Ağustos 2019’da Cammu ve Keşmir’e yarım asrı aşkın süredir ayrıcalık tanıyan anayasanın 370’inci maddesini kaldırarak bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmış ve devleti ikiye bölmüştü.

Eyalet resmi olarak 31 Ekim 2019’da Jammu Keşmir ve Ladakh (“Birlik Bölgesi”) olmak üzere iki bölgeye ayrıldı.

Kararın ardından Hindistan güvenlik güçleri, Jammu Keşmir’de halka yönelik güvenlik operasyonlarını ve baskılarını yoğunlaştırdı, sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirildi ve bölgedeki yerel partilerin yönetici ve üyeleri gözaltına alındı.

İngiltere’den bağımsızlığının kazanıldığı 1947’den beri Jammu ve Keşmir, kendi makalelerini çıkarabilme ayrıcalığına sahipti. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu