Sağlık

Eskiden Güzel Kabul Ediliyor Olmasına Rağmen Şimdilerde Herkesin Yok Etmeye Çalıştığı Vücut Yapısı: ‘Hip Dips’

‘Hip Dips’, bel ve kalça ortasında oluşan, iç kısımlara gerçek kıvrımlı bir form alan beden yapısıdır. Yıllar uzunluğu insanların ‘güzellik’ anlayışı değiştikçe ‘hip dips’ yapısına olan görüşler de değişti. Pekala ya ‘hip dips’ tam olarak nedir ve neden oluşurlar? İşte karşılığı…

Kaynak: https://www.huffpost.com/entry/hip-di…

‘Hip Dips’ pelvis kemiğinizin biçiminden kaynaklanır. Herkeste kalça kemiğinin uyluğun üst kısmıyla birleştiği yerde bir girinti olur.

Hip dips, bedeninizin yapısının olağan bir modülüdür. Hip Dips yapısına sahip olmanız sizin fazladan kilolarınızın olduğu manasına gelmez.

Hip Dips yapısına sahip olmanın sağlıklı olup olmadığı sorularıyla karşılaşabilirsiniz. Fakat söylediğimiz üzere, kalça tabanları kemiklerinizin hali ile bağlantılıdır.

Pelvis kemiği hallerindeki çeşitlilik nedeniyle, kalçalarınız bir diğerininkinden farklı görünebilir, bu sizin sağlıklı olup olmadığınız hakkında bir ipucu vermez.

Fitness koçu David Wiener, “Hip Dips sağlıklı, sağlıksız, fazla kilolu veya zayıf olmanın bir işareti değildir” diyor.

“Sahip olduğunuz yağ miktarı, kalça yapınızı daha belirgin hale getirebilse de ve daha yüksek bir kas kütlesine sahip olmanın sonucu olabilse de, Hip Dips yapısının kemik yapınızın bir parçası olduğunu unutmamak önemlidir. Egzersiz ve diyet yoluyla vücut şeklinizi değiştirebilirsiniz ancak kemik yapınızı değiştiremezsiniz.”

Hip Dips yapısında ve görünümünde yanlış yahut “çirkin” bir şey yoktur lakin kas kütlesi oluşturmak ve beden yağını kaybetmek için antrenman yapmak, görünümlerini en aza indirmeye yardımcı olabilir lakin büsbütün ortadan kaldırmaz.

Hip Dips görünümünü en aza indirmek isterseniz alt beden kas kümesini çalıştıran idmanlara (squat gibi) ve gerektiğinde izolasyon antrenmanlarına odaklanabilirsiniz.

Yine de bu yapı büsbütün anatomiye bağlıdır ve büsbütün olağandır. Fitness koçu Kristie Larson, bu yapının kemiklerinizin nasıl şekillendirildiği, bacak kemiklerinizin pelvisinize nasıl oturduğu ve bedeninizin yağları nasıl depolayıp dağıttığı ile ilgili olduğunu söylüyor.

“Hip Dips yapısını tamamen değiştirmeye çalışmak olumlu sonuç vermeyecek bir çabadır.”

“Kalçaların görünümünü değiştirmek için kas kütlesini ve yağ depolarını artırmak mümkündür ancak Hip Dips görünümünü önemli ölçüde değiştirmek pek olası değildir.”

“Orta seviyeden itibaren ağırlık çalışmasıyla kalça hareketliliğinizi geliştirmeye ve fonksiyonel gücünüzü artırmaya odaklanın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu