Haber

Dışişleri Bakanlığı’ndan “Uluslararası Holokost’u Anma Günü”ne İlişkin Açıklama

Uluslararası Holokost’u Anma Günü’nde Dışişleri Bakanlığı, Nazi rejimi ve işbirlikçileri tarafından sistematik olarak katledilen Yahudileri, Romanları ve engellileri ve hedef alınan tüm gruplara mensup milyonlarca insanı saygıyla anıyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Birleşmiş Milletler Genel Konseyi’nin 2005 yılında ‘Uluslararası Holokost’u Anma Günü’ dolayısıyla aldığı karara göre, Nazi rejimi tarafından sistematik olarak katledilen Yahudiler, Romanlar, engelliler ve işbirlikçileri ve hedef alınan tüm gruplara mensup milyonlarca insanı bugün saygıyla anıyoruz.” terimler kullanıldı.

Açıklamada, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi zulmünden kaçan çok sayıda Yahudi’ye kucak açan Türkiye’nin, bugün dünyanın farklı yerlerinde zulme uğrayan milyonlarca insanın sığındığı güvenli bir liman olmaya devam ettiği ve Türk hatıralarının hafızalara kazındığı kaydedildi. Yahudileri toplama kamplarına gönderilmekten kurtaran diplomatlar bu vesileyle anılıyor. belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye, artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı ve antisemitizm tehlikesinin önlenmesi için gerekli önlemlerin alınmasının önemini vurgulamaya devam ediyor. Bu anlayışla, uluslararası kuruluşların bu alandaki çalışmalarına aktif olarak katılıyor ve katkıda bulunuyoruz. , özellikle ‘Uluslararası Holokost Anma İttifakı’.” terimler yer aldı.

Bu kapsamda bugün bu yılki anma törenine ev sahipliği yapan İstanbul Üniversitesi Soykırım ve İnsanlığa Karşı Suçlar Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, Türkiye’nin antisemitizm, yabancı düşmanlığı, ırkçılık, İslamofobi ve her türlü hoşgörüsüzlüğe karşı acımasız duruşunu sürdürdüğü kaydedildi. Telaffuz ve kabahatlere dayalı çabaya yönelik uluslararası işbirliğine katkı sağlamaya kararlı olduğu vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu