Haber

Çin Devlet Başkanı Xi: Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin’in kurulmasını destekliyoruz

Suudi Arabistan’ın başkenti Çin Devlet Başkanı Xi Riyad’da düzenlenen Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, ülkesinin başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediğini söyledi.

Filistin halkına yönelik tarihi zulüm ve meşru haklarının müzakeresi sürdürülemez.”Xi, Filistin’e Birleşmiş Milletler’e (BM) tam üyelik verilmesi gerektiğini söyledi.

Xi, zirvenin Arap ülkeleriyle ilişkilerde ‘dönüm noktası’ olduğunu söyledi

Xi, Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nin Çin ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerde bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

İki taraf arasındaki ilişkilerin barış, uyum, hakikat arayışı ve medeniyetler arası diyaloğa dayandığını ifade eden Xi, Arap ülkelerinin dünyada barış ve adaletin tesisi gerekliliğini şimdiden giderek daha fazla vurguladığını kaydetti.

Xi, Arap ülkeleri ve Çin’in işbirliğini güçlendirmesi ve diğer devletlerin iç işlerine karışmama ilkesine bağlı kalması gerektiğine işaret etti.

Çin Devlet Başkanı Xi, kalkınma, sağlık ve gıda güvenliğini desteklemek için Arap ülkeleriyle ortak taahhütleri uygulamaya kararlı olduklarını söyledi.

Zirveye vekaleten başkanlık eden Bin Selman, ‘Çin’in ortasındaki Arap ülkeleriyle işbirliğine’ vurgu yaptı.

Öte yandan Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’ne Suudi Arabistan Hükümdarı Salman bin Abdulaziz Al Saud’u vekaleten Veliaht Prens Muhammed bin Salman başkanlık etti.

Veliaht Prens Bin Selman, tepenin açılışında yaptığı konuşmada, Arap ülkeleri ile Çin arasındaki ticaret, finans ve yatırım alanlarındaki iş birliğini, bölgesel ve uluslararası konulardaki uyumu desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Bin Salman, başta gıda ve enerji güvenliği olmak üzere uluslararası arenadaki konulara dikkat çekerek, Suudi Arabistan’ın sürdürülebilir kalkınmayı destekleme ve gıda güvenliğini artırma öncelikleriyle uyumlu girişimlerini Çin’in takdir ettiğini söyledi.

Bin Selman, Suriye ve Libya’daki krizlerin sona erdirilmesi ve bu ülkelerde istikrar ve kalkınmanın sağlanması için çabaların artırılması gerektiğini de vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu