Haber

Çığ Tehlikesine Karşı Mobil Önlemler

Çığ tehlikesine karşı taşınabilir önlem

Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve mobil cihazlarda kullanıma sunulan yerli ve milli ‘Çığ Mobil’ uygulaması ile ilçelerde çığ felaketi nedeniyle yaşanabilecek can ve mal kayıpları önlenecek. Çığ tehlikesi potansiyeli olan 43 il.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve taşınabilir cihazlarda kullanıma sunulan ‘Çığ Mobil’ uygulaması ile Türkiye’de çığ riski taşıyan 43 ilin potansiyel çığ başlangıç ​​alanları haritada kırmızı renkte görülebiliyor ve bu alanlar alanlarla temasa geçilerek sesli uyarı alınabiliyor ve güvenli bir rota çizilebiliyor. ‘Avalanche Mobile’ uygulaması aynı zamanda çığ başlangıç ​​bölgelerini görsel olarak tespit etme ve tehlikeli bölgelere girdiklerinde kullanıcıları uyarma özelliğine de sahip. ‘Çığ Mobil’ uygulamasının, çoğunlukla askeri operasyonlarda olmak üzere güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılaması ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekiplerine, dağcılara, kayakçılara ve kırsalda yaşayan vatandaşlara değerli katkılar sağlaması amaçlanıyor.

Uygulama ile Bitlis, Ağrı, Malatya, Adıyaman, Erzincan, Rize, Düzce, Bolu, Şırnak, Hakkari, Muş, Batman, Kars, Kocaeli, İzmir, Niğde, Van, Siirt, Hatay, Tunceli, Erzurum, Bilecik, Isparta, Kahramanmaraş, Elazığ, Sivas, Iğdır, Artvin, Trabzon, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Sinop, Kastamonu, Adana, Mersin, Ordu, Bingöl, Ardahan, Tokat, Kayseri olmak üzere 43 ilde bölgedeki vatandaşlar olası çığ tehlikesine karşı uyarıldı. , Yozgat ve Diyarbakır. Risk taşımayan farklı rotalar önerilmektedir.

BAKAN ÖZHASEKİ: CAN VE MAL KAYIPLARINI ÖNLEYECEĞİZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı açıklamada çığ alanlarını harita üzerinde gösteren ve bu alanlara girilmesi durumunda sesli uyarı vererek güvenli rota çizen uygulamayı vatandaşların hizmetine sunduklarını belirtti. ve “Başvurumuz sayesinde, potansiyel çığ tehlikesi olan 43 ilimizde çığ nedeniyle yaşam riskini azaltabiliriz.” “Maddi kayıpların da önüne geçeceğiz” dedi. Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Nurettin Taş, yerli ve milli ‘Çığ Mobil’ uygulaması sayesinde çığ alanlarının harita üzerinde görülebildiğini ve bu bölgelere mekansal olarak temas edildiğinde sesli uyarı alınabildiğini söyledi. Taş, “Çığ mobil uygulamamız sayesinde kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımız olası çığ felaketlerine karşı tedbirli davranabilecek. Ayrıca can ve mal kaybının da önüne geçilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu