Haber

Bursa İnegöl’de ücretsiz toprak analizi

BURSA (İGFA) –Vatandaşın her alanda yanında yer alan ve şehrin fiyatlarını artırma yönünde girişimlerde bulunan İnegöl Belediyesi, 2021 yılının Eylül ayında tarımda daha önce uygulanmayan ve Türkiye’de ilk kez ortada olan bir iş birliğine imza attı. Yerel yönetimin ve çiftçinin.

Çiftçilerin girdi maliyetlerini en aza indirmek, daha kaliteli üretim yapabilmek ve kullanılan gübrelerin daha bilinçli kullanılmasını sağlamak için bir laboratuvarla anlaşan İnegöl Belediyesi, tüm çiftçilerin tarlalarını ücretsiz olarak analiz ettireceğini duyurdu.

Uygulamaya başladığı andan itibaren üreticiler tarafından büyük ilgi ile karşılanmıştır. Toprak numunelerinin alınması için özel çantalar hazırlayan İnegöl Belediyesi, muhtarlık teşkilatı tarafından vatandaşlara ulaştırılan bu poşetlerle numuneler alınarak laboratuvara ulaştırılıyor. Toprak analizleri İnegöl Belediyesi’nde toplanmakta ve anlaşmalı Toprak Analiz Laboratuvarı’nda çiftçilerden herhangi bir ücret talep edilmeden düzenli aralıklarla yaptırılmaktadır.

2023 İÇİN NUMUNE KABULLERİ BAŞLADI

İnegöl Belediyesi 2023 yılı toprak analizi uygulamasını başlattı. Analiz için numune alımına başlandığını açıklayan Belediye Başkanı Alper Taban, üreticileri davet etti.

Geçen yıl İnegöl’de üreticilerin getirdiği 411 toprak örneğinin ücretsiz olarak analiz edildiğini kaydeden Lider Taban, “İmkanlarımız elverdiğince kurallar çerçevesinde her zaman çiftçimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bu uygulamada elde edilen sonuçlara göre İnegöl’de ortalama organik element ölçüsünün olması gereken standardın oldukça altında olduğu tespit edilmiştir. Organik madde tedbirinin artırılması için üreticilerimize alternatif yollar önerildi. Bu yıl toprak analizi için üreticilerimizden numune almaya başladık. Cerrah Ek Hizmet Binamızda bulunan Muhtarlığımıza getirilen numuneler, üretici ve tarla-bahçe bilgileri alınarak analiz edilmek üzere laboratuvara gönderilecektir. Her üretici istediği kadar numune getirebilir. Herhangi bir sınırlama veya kısıtlama yoktur. Üreticilerimizin numunenin ait olduğu tarla-bahçe ile ilgili tapu bilgilerini getirmeleri yeterli olacaktır. İnegöllü üreticilerimize analizler belediyemiz tarafından ücretsiz yapılacaktır.

ÖRNEK NE KADAR ALINMALIDIR?

Getirilen numunelerle ilgili çiftçilere uyarılarda bulunan Başkan Taban; “Maalesef çok az numune işlenemiyor. Ya da çok fazla örnek bizim için bir anlam ifade etmiyor. Üreticilerimizin 1-2 kg numune getirmesi yeterlidir.”

TOPRAK ÖRNEĞİ NEREDEN ALINMAZ!

“Toprak numunesi alınmaması gereken bazı alanlar şu şekildedir; Gübre veya kireç atılan yerlerden, hayvan gübresinin yığıldığı yerlerden, harman yerinden ve hayvanların yattığı yerlerden, saman, kök ve yabani otların yakıldığı yerlerden, tarlanın çukur ve höyüklerinden, tarla sınırlarından ve çevresi, ağaçların, derelerin, ormanların, derelerin ve yolların altında. Yakın yerlerden sıra halinde dikilen bitkilerde sıra başından toprak örneği alınmaz.

haber-cukurova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu