Ekonomi

Borsa İstanbul yatay açılış sonrası yönünü yukarı çevirdi

Investing.com – BIST 100, güne yatay açılışla 4.566,81 puandan başladı. Açılış sonrası birinci süreçlerde borsanın üst taraflı hareket ederek 4.600 puan bandına adım attığı görüldü.

Endeks, dünkü süreçlerde 4.466 – 4.570 puan aralığında hareket ederken gün sonunda %0,96 artışla 4.570 puan düzeyinden kapanış gördü.

Borsa İstanbul açılışında bankalar,telekomünikasyon, bilgi teknolojileri ve kobi, %1 düzeyinde bedel artışıyla güne başladı. Kimyasal, petrol ve plastik %3,3 düşüşle güne başlarken sınai %0,92 oranında ekside başladı. Holding, inşaat ve ulaştırma endeksleri ise güne hafif alıcılı başladı.

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında HEKTS ve SASA bugün de taban fiyatından güne başladıktan sonra birinci süreçlerde tabanı bozan süreçlerle dalgalı bir seyre sahipti. İki tanınan pay, taban fiyatından gelen açılış sonrası olumlu hareket etmeye başladı.

VERUS, %4,3 ile en yüksek açılışa sahip pay oldu. Akabinde TUPRS, VESTL, YYLGD ve VAKBN, %2 yükselişle geldi.

Borsa İstanbul genelinde güne çok yükselişle başlayan payların başında CMENT, UZERB ve ALFAS vardı. SILVR ise güne taban fiyatından başlayan paylar ortasındaydı. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde karışık bir görünüme sahipti. ABD borsaları, dün günü hafif ekside kapattı. Nasdaq %1 düşerken S&P 500 %0,39 ve Dow Jones %%0,13 geriledi. Avrupa borsaları da dün negatif kapanış gördü. 

Sabah saatlerinde ABD vadeli endeksleri yatay hareket ederken Avrupa vadeli endeksleri, hafif satıcılı seyrine devam ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu