Ekonomi

Birleşik Krallık düzenleyici kurumu şeffaflığın artırılması için Visa ve Mastercard’ı hedef alıyor

Birleşik Krallık Ödeme Sistemleri Düzenleyicisi (PSR), Visa ve Mastercard’ı başlıca operatörler olarak tanımlayarak, temel kredi kartı hizmetleri sektöründe etkin rekabet eksikliğinin altını çizdi. Kısa süre önce yayınlanan bir ara raporda PSR, her iki şirketin de program ve işlem ücretlerinde önemli bir artışa gitmesine rağmen, hizmet kalitesinde bu yüksek maliyetleri karşılayacak çok az iyileşme olduğuna dikkat çekti.

PSR’ye göre, son beş yılda Mastercard ve Visa, hacim değişiklikleri ayarlandıktan sonra ücretlerini reel olarak %30’un üzerinde artırmıştır. Bu artışa hizmet kalitelerinde buna karşılık gelen bir iyileşme eşlik etmemiş, bu da düzenleyiciyi sektörde daha fazla rekabet ve şeffaflığı teşvik etmeyi amaçlayan çeşitli önlemler önermeye sevk etmiştir.

Bu endişeleri gidermek için PSR, kamuoyunun değerlendirmesine sunulmak üzere bir dizi “çözüm” önerdi. Önerilen bu eylemler arasında kredi kartı hizmetlerinin kullanıcıları için daha fazla şeffaflığın zorunlu kılınması da yer alıyor. Ayrıca, düzenleyici kurum Mastercard ve Visa’ya fiyatlandırma stratejilerini gerekçelendirmeleri için yükümlülükler getirilmesini önermektedir. Şirketlerin, ücretlerindeki herhangi bir değişikliğin arkasındaki nedenleri açıklamaları, danışmaları ve belgelemeleri gerekecektir.

PSR’nin bir diğer önemli önerisi de Mastercard ve Visa’nın finansal bilgilerinin daha detaylı raporlanmasını talep etmesidir. Bu, PSR’ye Birleşik Krallık’taki faaliyetleriyle ilgili finansal verilere sürekli erişim sağlamayı gerektirecek ve düzenleyici kurum, ileriye dönük olarak iki kredi kartı devinin gözetimini ve incelemesini geliştireceğine inanıyor.

PSR, Mastercard ve Visa’nın Birleşik Krallık pazarında daha şeffaf ve rekabetçi bir şekilde faaliyet göstermesini sağlamanın en iyi yolları hakkında girdi aradığı için, önerilen bu çözümler şu anda kamuoyu görüşüne açıktır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu