Teknoloji

Baidu, ChatGPT’ye rakip olacak teknoloji üretecek

Baidu, teknoloji endüstrisinde güçlü bir itibara sahiptir ve bir ChatGPT rakibi başlatmaya karar vererek bu alanı çok ciddiye aldığını göstermiştir.

Çin’in önde gelen çok uluslu teknoloji şirketlerinden biri olan Baidu, OpenAl’ın tanınmış dil modeli ChatGPT’ye bir rakip sunuyor. Baidu, bu modeli önce bağımsız bir uygulama olarak başlatacak ve ardından yavaş yavaş arama motoruna entegre edecek. Artık adı açıklanmayan model, bu yıl Mart ayında piyasaya sürülecek ve insanların sohbet benzeri arama sonuçlarını görmesine yardımcı olacak.

Baidu. Menşe ülkesinde “Çin’in Google’ı” olarak anılır. Son zamanlarda makine öğrenimi ve yapay zekaya kapsamlı yatırımlar yapıyor. Pekin merkezli şirket, OpenAl ChatGPT ve Google ile rekabet etmek için arama motorunda chatbot tarafından oluşturulan sonuçları kullanmayı planlıyor. Baidu, gelir akışlarını çeşitlendirmek için bulut hizmetleri, çipler ve otonom sürüş dahil olmak üzere AI teknolojisine büyük yatırım yapıyor.

Baidu’dan ChatGPT’ye bir rakip geliyor!

Yeni model, bir arama motoru ve sesle etkinleştirilen sanal asistan da dahil olmak üzere Baidu’nun AI odaklı çalışmalarına entegre edilecek. Baidu’nun ChatGPT rakibinin lansmanının yapay zeka endüstrisinde büyük heyecan yaratması bekleniyor.

Baidu ve OpenAl arasındaki rekabet, her iki şirket de dil modeli alanında üstünlük elde ettikçe rekabeti yoğunlaştıracak. Baidu’nun ChatGPT rakibinin lansmanı, hem sektör gözlemcileri hem de AI meraklıları tarafından yakından izlenecek.

Sadece OpenAl ve Baidu’nun daha akıcı modeller için rekabet etmediğini belirtmekte fayda var. Diğer birçok teknoloji şirketi ve start-up, gelişmiş doğal dil işlemenin sunduğu büyük potansiyeli fark ediyor ve bu alana büyük yatırımlar yapıyor. Baidu’nun bu saldırısı, gelecekte büyük şoklar yaratacak gibi görünüyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

haber-tarsus.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Ankara evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu