İş

Altın fiyatları geçen hafta rekor kırdıktan sonra yeni haftaya sakin başladı

Investing.com – Altın fiyatları yeni haftanın başında rekor seviyelerin hemen altında sabitlendi.

Fed’in faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacağına dair yeni ipuçları için gözler, ABD enflasyon verilerinde.

Faiz indirimi beklentileri, özellikle Fed Başkanı Jerome Powell‘ın, enflasyonun Fed’in rahat olduğu seviyelere ulaşmaya yakın olduğunu söylemesiyle, külçe fiyatlarının geçen hafta rekor seviyelere yükselmesine neden oldu.

ABD istihdamında bir miktar yavaşlamaya işaret eden orta halli iş gücü piyasası verileri de dolar ve Hazine getirilerindeki zayıflığın yaptığı gibi külçe fiyatlarını destekledi.

Spot altın, %0,1 artışla 2.180,47 dolara yükselirken Nisan vadeli altın %0,1 artışla 2.187 dolara ulaştı. Her iki enstrüman da Cuma günü ulaşılan rekor seviyelerin hemen altında işlem görüyordu.

Vadeli altın kontratları geçen hafta 2.203 dolar, spot altın da 2.195,20 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Karışık Fed sinyalleri ve iş gücü verilerinin ardından TÜFE verileri açıklanacak

Gözler şimdi yarın açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi verilerine çevrildi. Enflasyon verisi, faiz politikası açısından önemli bir veri.

Enflasyonun Şubat ayı boyunca yavaşladığını göstermesinin yanında Fed’in yıllık %2 hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam etmesi bekleniyor.

Özellikle Powell ve bir dizi Fed yetkilisi, Merkez Bankasının en çok üzerinde durduğu konunun yapışkan enflasyon olduğuna işaret etti. Bu durum karşısında enflasyon verileri daha da önem kazanacak.

Faiz oranlarının düşme ihtimali, özellikle Cuma günü açıklanan iş gücü verilerinin istihdamda bir miktar soğuma göstermesiyle birlikte, son iki hafta içinde altın fiyatlarına en büyük desteği sağladı.

Tarım dışı istihdam Şubat ayında beklenenden daha fazla yükselirken işsizlik oranı da yükseldi ve Ocak ayı bordro rakamları düşüş yönlü revize edildi.

Diğer değerli metaller sakin seyretse de geçen haftaki güçlü kazançlarını korudu. Platin %0,2 artışla 919,40 dolara yükselirken gümüş %0,1 düşüşle 24,517 dolara geriledi.

Bakır fiyatları, karışık Çin verileri sonrası dalgalandı

Endüstriyel metaller arasında, Mayıs ayında vadesi dolan bakır, en büyük ithalatçı Çin’den gelen orta dereceli ekonomik sinyalleri takip ederek 3,8957 dolarda sabitlendi.

Geçen hafta açıklanan veriler, Çin’in bakır ithalatının yılın ilk iki ayında arttığını gösterdi. Ancak büyüme hızı, özellikle ülkedeki fabrika faaliyetlerinin geri planda kalması nedeniyle durgun kaldı.

Bu görünüm hafta sonu açıklanan enflasyon verileriyle daha da pekişti. Tüketici enflasyonu beklenenden biraz daha fazla artarken üretici enflasyonu deflasyonist bölgeye doğru ilerledi ve Çin’in bakır talebinin önemli bir itici gücü olan fabrika faaliyetlerinin, baskılanmaya devam ettiğini gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu