Haber

AB Guterres’i Destekledi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail’in Hamas’la ilgili açıklamalarına tepki göstererek istifasını talep ettiği Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e destek vererek, “Biz, Hamas’la ilgili açıklamalarına tam destek veriyoruz” dedi. Guterres’in ve BM personelinin çalışması.”

AB’den takviye, BM Güvenlik Konseyi’ndeki açıklamalarının ardından İsrail’in tepki gösterdiği ve istifasını istediği Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e geldi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptığı açıklamada, Guterres’in sözlerinin çarpıtıldığını belirterek, Guterres’in İsrail’e yönelik saldırıları açıkça kınadığını belirtti. Borrell, Guteress’in tüm sivillerin hayatının eşit derecede önemli olduğunu ve uluslararası insancıl hukukun 7 Ekim öncesi ve sonrasında herkes için geçerli olduğunu açıkça ifade ettiğini belirtti. “Guterres ve BM personelinin Orta Doğu’da barış ve insani yardıma yönelik çalışmalarını tam olarak destekliyoruz ve dünyanın her yerinde,” dedi Borrell.

Guterres ne dedi?

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 24 Ekim’de BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının birdenbire başlamadığını kabul etmenin önemli olduğunu belirterek, “Filistin halkı boğucu bir baskıya maruz bırakıldı. 56 yıldır işgal altındalar. Toprakları hep iskan oldu.” “Topraklarının toprakları tarafından yutulduğunu, ekonomilerinin tıkandığını, halklarının yerlerinden edildiğini, evlerinin yıkıldığını gördüler. İçinde bulundukları zor duruma siyasi çözüm bulma umutları yok oluyor” dedi.

Guterres, konuşmasının ardından yaptığı açıklamada, “Dün Güvenlik Konseyi’ndeki bazı açıklamalarımın Hamas’ın terör eylemlerini meşrulaştırıyormuş gibi yanlış yorumlanması beni şok etti.” – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır kartal evden eve nakliyat
Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu