Teknoloji

2024’ün İlk 5 Ayında Otomotiv Üretim Verileri Açıklandı

Türkiye’nin en önemli sanayilerinden birisi hiç şüphesiz ki otomotiv. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2024 yılının ocak-mayıs dönemine ait üretim ve ihracat verilerini açıkladı. Yılın ilk beş ayında sektördeki üretimde yüzde 2’lik bir düşüş görüldü. Bu dönemde üretilen araç sayısı 606 bin 905 adet olarak gerçekleşti.

Otomobil üretimi ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 artarken toplam sayı 391 bin 932 adet oldu. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 629 bin 449 adede ulaştı. Ticari araç grubundaki toplam üretimde yaşanan düşüş ise yüzde 7 oldu. Hafif ticari araç grubunda düşüş yüzde 6 olurken ağır ticari araç grubundaki düşüş ise yüzde 12 oldu. 

Otomotiv sanayi kapasite kullanım oranı yüzde 75 oldu

Otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 75 olarak açıklanırken, araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise şu şekilde oldu: 

  • Otomobil + hafif ticari araç: yüzde 75
  • Kamyon grubu: yüzde 82
  • Otobüs-midibüs grubu: yüzde 60
  • Traktör: yüzde 72

Öte yandan yılın ilk beş aylık dönemde otomotiv ihracatı, yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 1 arttı ve 417 bin 826 adet oldu. Ocak-mayıs döneminde otomobil ihracatı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 büyüme kaydetti. Ticari araç ihracatı ise yüzde 2 oranında geriledi. 

Traktör ihracatı yüzde 15 düşüş göstererek 7 bin 289 adet oldu. Otomotiv sanayi, yüzde 16 ile sektörel ihracat sıralamasında ilk sıradaki yerini korudu. Toplam otomotiv ihracatı yüzde 3 artarak 15,1 milyar doları buldu. Bu dönemde toplam pazar yüzde 5 artarak 491 bin 482 adet oldu. Otomobil pazarı, 375 bin 482 adetle yüzde 10 oranında artış gösterdi. Ticari araç pazarında yılın ilk beş ayında ticari araç pazarında yüzde 8, ağır ticari araç pazarında yüzde 7, hafif ticari araç pazarında yüzde 8 gerileme görüldü. 

soma-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır Yenikent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu